Dokonywanie płatności kartami płatniczymi jest bardzo popularne. Często zamiast gotówki w portfelu posiadamy tylko tą plastikową kartę. Jednakże w ostatnim czasie coraz bardziej popularne zrobiły się płatności dokonywane kartą zbliżeniową, które są dostępne niemal we wszystkich sklepach czy punktach usługowych. Płatności zbliżeniowe są szybkie jak również wygodne, ale czy karta zbliżeniowa jest bezpieczna? Sprawdźmy!

Karta zbliżeniowa - zalety

Dokonując płatności kartą zbliżeniową nie jest konieczne potwierdzenie takiej transakcji PIN-em, ale tylko do kwoty 50 zł. Powoduje to że płatności dokonywane są bardzo szybko, wystarczy tylko przyłożyć kartę do terminala i zapłata jest dokonana. Jest to możliwe, gdy karty zbliżeniowe są dodatkowo wyposażone w mikroprocesor wraz z wbudowaną antenką. A także na karcie zbliżeniowej znajduje się specjalne oznaczenie przedstawiające falę radiową. Za pomocą karty zbliżeniowej tak samo jak karty bez tej funkcji możliwe jest dokonywanie:

  • płatności internetowych,
  • wypłat z bankomatu,
  • wpłat do wpłatomatu,
  • płatności w terminalach (oczywiście powyżej kwoty 50 zł).

W przypadku, gdy zwykła karta płatnicza traci ważność to banki nie dając możliwości wyboru swoim klientom automatycznie wysyłają nową kartę z możliwością dokonywania płatności zbliżeniowych.

Karta zbliżeniowa - na co uważać

Zarówno banki jak i organizacje płatnicze stwierdzają, że korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne. Oczywiście istnieje możliwość przechwycenia informacji jakie są zapisane na karcie  z chipem czy nawet skopiowanie jej sygnału, jak również uzyskanie numeru karty oraz daty jej ważności. W tym wypadku banki twierdzą że takie dane nie mogą posłużyć do wykonania transakcji. Warto wiedzieć, że większość banków ustala dzienny limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN-u na kwotę 250 zł. Zdarza się jednak, że te wartości są wyższe, o czym klient może nie wiedzieć. A więc lepiej się upewnić w swoim banku jaki jest określony limit płatności zbliżeniowych. Może to być przydatne na przykład w przypadku zgubienia czy kradzieży karty zbliżeniowej. gdyż w takim wypadku ktoś może skorzystać z niej bez znajomości kodu PIN. Ale oczywiście dla ochrony swoich klientów, na kilka płatności zbliżeniowych czasem jest wymagane użycie kodu PIN. Oczywiście mimo iż zostanie wydana karta zbliżeniowa to na wniosek klienta bank może dokonać blokady funkcji zbliżeniowej. Ale pamiętajmy, że nie można jej przywrócić i wiąże się to z wydaniem nowej karty