Rachunek osobisty – oszczędzanie

Konto osobiste to wygodne i często stosowane narzędzie do zarządzania własnymi finansami i pod  względem rozliczeń rzeczywiście warto z takiego konta korzystać. Do oszczędzania natomiast dobrze jest wybrać inny, bardziej opłacalny rachunek.

Konto osobiste a rachunek oszczędnościowy

Osobiste konto oszczędnościowo-rozliczeniowe to podstawowy rachunek bankowy. Na te konto wpływa nasze wynagrodzenie.

Jeśli myślimy o oszczędzaniu na koncie osobistym, musimy liczyć się z tym, że oprocentowanie tego typu rachunków jest wyjątkowo niskie – waha się w przedziale 0,01-0,10%. Obecnie duża część banków całkowicie rezygnuje z oprocentowania konta osobistego.

Dużo lepszym wyjściem może okazać się założenie drugiego, osobnego konta, przeznaczonego wyłącznie do oszczędzania . Przechowywane w taki sposób fundusze są zawsze oprocentowane wyżej niż podstawowy ROR. Rachunek taki jest bardzo elastyczny w przeciwieństwie do lokaty, umożliwia:

– dokonywanie wpłat w dowolnym momencie,
– ustawienie przelewów automatycznych,
– całkowicie bezpłatnej wypłaty środków z konta raz w miesiącu (w niektórych bankach), szczególnie jeśli wypłata ta będzie przelewem na konto osobiste w tym samym banku. Ewentualne kolejne pobranie pieniędzy jest najczęściej obciążone kilkuzłotową opłatą.

Jeśli klient decyduje się na założenie takiego konta w instytucji, z którą posiada już umowę na konto osobiste, formalności jest zazwyczaj niewiele. Jeśli natomiast konto oszczędnościowe ma zostać założone w banku, w którym przedsiębiorca nie ma ROR-u, zawierana jest nowa umowa, bez obowiązku przenoszenia konta osobistego. Rachunków oszczędnościowych można mieć kilka – banki oferują podział środków na indywidualnie dopasowane konta, na których można gromadzić kapitał przeznaczony na różne cele.

Zobacz też:

>> Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Oszczędzanie na lokacie

Innym sposobem na oszczędzanie są wszelkiego rodzaju lokaty. Jest to rozwiązanie mniej elastyczne niż konto oszczędnościowe i skierowane raczej do osób posiadających określone środki finansowe oraz pewność, że w najbliższym czasie nie będzie konieczności ich wykorzystywania. W przypadku lokaty wpłaty na konto dokonuje się jednorazowo i nie ma możliwości dokonywania dopłat w trakcie trwania umowy. Jednocześnie bardzo nieopłacalne jest wycofywanie środków przed zakończeniem czasu jej trwania – w zależności od porozumienia, można wtedy stracić sporą część albo nawet całość przychodu z tytułu oprocentowania.

Wśród najpopularniejszych produktów, które oferują swoim klientom banki, podstawowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe to dobre narzędzie do dokonywania codziennych operacji płatniczych. Posiadając spory zapas środków, warto przemyśleć pozostałe rozwiązania – rachunek oszczędnościowy lub lokatę.

Poznaj całkowity koszt zatrudnienia pracownika
Kalkulator wynagrodzeńbrutto – netto – całkowity koszt pracodawcy