Zmiana konta bankowego czym należy się kierować

Często się zdarza, że zakładając konto bankowe kierujemy się opinią przyjaciół, rodziny. Jednakże to co odpowiada innym nie znaczy, że jest również odpowiednie dla nas. Jeśli więc konto z którego obecnie korzystamy nie spełnia wszystkich oczekiwań warto zastanowić się nad zmianą. Zmiana konta bankowego nie jest skomplikowana. Przeczytaj co należy zrobić, aby zmienić konto na lepsze.

Zmiana konta bankowego – na co zwrócić uwagę

Dokonując zmiany i wybierając nowy bank warto zwrócić uwagę jakich transakcji najczęściej się dokonuję i jakie będą pobierane opłaty za konto bankowe, a w szczególności za:

  • wysokość prowizji przy wypłatach gotówki z innych bankomatów,
  • dostęp do bankowości mobilnej,
  • opłatę za prowadzenie rachunku,
  • opłaty za dokonywane przelewy.

Często również banki oferują różnego rodzaju promocje jak np. zwroty za płatności za ZUS, czy za niektóre rachunki.

Zmiana konta bankowego – porównanie aktualnych ofert

Aby wybrać ofertę idealną dla naszych potrzeb należy dokonać analizy opłat i prowizji jak również zwrotów za dokonywane transakcje większej ilości banków. Oczywiście nie trzeba tego przeprowadzać samodzielnie, można znaleźć wiele porównań banków i z nich skorzystać jak na przykład ranking kont bankowych.

Zmieniając konto bankowe naprawdę warto skorzystać z porównania ofert banków, gdyż samodzielna analiza może okazać się żmudna i skomplikowana.

Jak dokonać zmiany konta bankowego

Wielu może się wydawać, że zmiana konta bankowego to proces pełen zbędnych formalności jednakże jest w błędzie. Wniosek o otwarcie konta można złożyć przez internet wówczas należy przygotować niezbędne dane jak: numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, telefon czy adres e-mail. Nie powinno to zająć dłużej niż 15 min.

Jeżeli chodzi o przeniesienie operacji dokonywanych ze starego konta na nowe są dwa sposoby żeby dokonać tego procederu:

  • samodzielnie – wymaga to cierpliwości i sporo pracy,
  • może to zrobić bank w który otworzyliśmy nowe konto bankowe – załatwi on wszelkie formalności po podpisaniu pełnomocnictwa w celu realizacji czynności przeniesienia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Stary rachunek zostanie zamknięty a w nowym, zostanie przeniesiona gotówka oraz zlecenia stałe.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku gdy mamy zaciągnięty kredyt to przy zmianie konta bankowego nie zostanie on przeniesiony do nowego banku. W takim wypadku raty nadal należy spłacać do banku z którym była podpisana umowa kredytowa.

Procedura przeniesienia konta trwa około 7 dni roboczych, ale ten czas może się wydłużyć.