Z urządzeń do wypłaty pieniędzy, a więc bankomatów korzysta bardzo wiele osób, stało się to codziennością. Jest to wygodniejsze niż stanie w kolejce w banku. Warto również korzystać z wpłatomatów, które również mogą zaoszczędzić cenny czas, gdy dokonamy wpłaty środków na konto bankowe za ich pomocą zamiast zrobić wpłatę w oddziale w banku. A więc wpłatomat pozwala na szybsze wpłacenie gotówki na konto o dowolnej porze. Dowiedzmy się jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu!

Wpłatomat - jak działa

Wpłatomaty to urządzenia, które swoim wyglądem przypominają bankomaty, jednak zasadnicza różnicą jest to że wpłatomat służy do wpłaty gotówki a bankomat do wypłaty. Chociaż obecnie pojawiają się bankomaty z funkcją wpłatomatu. Wpłatomat działa w podobny sposób jak bankomat, należy postępować zgodnie z komunikatami które się na nim wyświetlą oraz warto zapoznać się z instrukcją korzystania z niego oraz zachować ostrożność. Aby wpłacić gotówkę należy:

  • włożyć kartę bankową
  • wpisać PIN,
  • położyć gotówkę na podajnik do specjalnej szczeliny.

Po przeliczeniu na ekranie wyświetli się potwierdzenie włożonej do wpłatomatu kwoty, można zatwierdzić wtedy pieniądze trafią na rachunek bankowy lub dokonać zwrotu - anulować transakcję. Ważne, aby zabrać potwierdzenie dokonania transakcji.

Wpłatomat - o czym należy pamiętać

Wpłatomat przyjmuje gotówkę w walucie polskiej. Oczywiście wpłacane banknoty nie mogą być:

  • zniszczone
  • przedarte
  • zgięte
  • złożone
  • mokre.

Wpłatomat nie przyjmie uszkodzonych pieniędzy. A do urządzenia można włożyć miedzy 20 a 40 banknotów w zależności od wpłatomatu. Wpłatomaty są wygodne w użyciu i zaoszczędzają czas a także nie ma możliwości pomyłki wpłacenia pieniędzy komuś innemu, gdyż numer rachunku identyfikowany jest na podstawie naszej karty i numeru PIN. Tak samo jak w przypadku bankomatu, wpłatomat może zostać zablokowany i wpłata może nie zostać zaksięgowana czy karta zostać w środku. W takim wypadku należy skontaktować się telefonicznie z bankiem. Oczywiście gotówka wpłynie z powrotem na konto po dopełnieniu wszystkich formalności, po zweryfikowaniu przez bank zaistniałego zgłoszenia.