Dość często pary świeżo po ślubie decydują się na prowadzenie wspólnego konta bankowego. Jakie korzyści płyną z prowadzenia wspólnego konta? Czy ma to wpływ na zdolność kredytową? 

Wspólne konto - zalety

Założenie wspólnego konta obniża koszty związane z rachunkiem.  Dość często banki oferują przywileje dla osób, które chcą prowadzić razem konto. A w ramach posiadania wspólnego konta, można prowadzić dowolną liczbę rachunków - subkont.

Wspólne konto wpływa na zdolność kredytową. Dlaczego? Ponieważ co miesiąc na koncie sumują się wynagrodzenia obojga małżonków, co ma znaczący wpływ na dużą przejrzystość finansową. Warto również pamiętać o tym, że jeden z małżonków nie może  wziąć kredytu bez wiedzy drugiej osoby.

Wspólne konto znacznie pomoże zaplanować budżet domowy. Każda ze stron będzie miała wgląd do tego, ile pieniędzy idzie na opłacenie rachunków za prąd, wodę, gaz, śmieci, a ile na codzienne zakupy.

Wspólne konto daje poczucie bezpieczeństwa w razie niezaplanowanych wydatków związanych np. z pobytem w szpitalu.

Wspólne konto - wady

Wspólne konto a różnica charakterów.  Jeśli Ty nie odpuszczasz żadnej okazji a Twój partner najchętniej odkładałby oszczędności do skarpetki, warto przemyśleć zawarcie konta w modelu 2+1, czyli dwa osobne rachunki i jedno wspólne.

Wspólne konto a długi drugiej połówki. Warto pamiętać o tym, że komornik nie ma obowiązku sprawdzić, czy dług powstał z winy jednego z małżonków, dlatego też może zadecydować o zajęciu całego majątku małżeństwa. Pamiętajmy - wspólne konto - wspólne długi.

Zobacz też:

przelicznik brutto